Inspekcja drzew – opinia dendrologiczna – ocena podstawowa
Inspekcja drzew jest potrzebna do prawidłowego zarządzania ryzykiem w ich otoczeniu. Dzięki inspekcji można dobrać odpowiednie działania i zabiegi związane z utrzymaniem drzewa. Podstawą opracowania jest inwentaryzacja. Inspekcję wykonuje się metodą wizualną z powierzchni gruntu, przy użyciu narzędzi typu: młotek diagnostyczny, sonda arborystyczna, lornetka. Drzewo ocenia się ze wszystkich stron i we wszystkich częściach, bierze się również pod uwagę jego otoczenie. Jeśli ocena podstawowa jest niewystarczająca w konkretnych przypadkach należy zlecić ocenę specjalistyczną.
Zakres inspekcji:
- Zebranie podstawowych informacji o drzewie (lokalizacja, gatunek, pomiary: obwód i średnica (pierśnica) pnia, wysokość drzewa, wysokość nasady i podstawy korony, średnica i wysokość korony)
- Ocena stwierdzonych, poszczególnych cech diagnostycznych
- Ocena stopnia użytkowania otoczenia
- Ocena fazy rozwoju drzewa
- Ocena witalności drzewa
- Ocena kondycji drzewa
- Ocena stabilności drzewa
- Ocena perspektywy utrzymania drzewa
- Określenie terminu i interwału oceny
- Określenie występowania organizmów towarzyszących (ptaków, ssaków, owadów, mchów, porostów, grzybów, w tym chronionych)
- Dokumentacja fotograficzna
Wynikiem inspekcji drzewa jest wskazanie drzew wymagających interwencji, zabiegów lub oceny specjalistycznej. Zalecenia wynikające z inspekcji opisują rodzaj prac jakie należy wykonać, ich pilność i cykliczność.